5 tipov, ako poraziť kreatívny blok | Kreativ Gang info@kreativgang.sk

5 tipov, ako poraziť kreatívny blok

23. marca 2023

Čas nikdy nebeží rýchlejšie, ako keď máš za chrbtom deadline, pred sebou dôležitý projekt, ty zúfalo voláš, ale tvoj mozog je dočasne nedostupný. Práve vtedy, keď ho najviac potrebuješ.

Toto pozná snáď každý, kto pracuje v kreatívnom prostredí. V niektoré dni je to o lietajúcich jednorožcoch, originálnych kreatívach a slobode, v iné dni je to o strese, keď ťa zablokuje. Ty sedíš a papier je rovnako prázdny ako tvoja hlava.

Aj nás blokuje, aj my s tým bojujeme. A teraz sa s tebou podelíme o našich 5 overených receptov na naštartovanie kreatívneho ducha.

1. Zmeň prostredie

To, kde práve si, veľmi ovplyvňuje tvoju kreativitu. Keď máš blok, zrazu ťa obmedzuje veľkosť tvojho pracovného stola. Vyrušuje ťa ten príliš farebný obraz na stene. Máš pocit, že tvoju stoličku vyrobili vo fabrike, ktorá nenávidí ľudské chrbtice.

Tak vstaň a odíď. Choď pracovať do svojej obľúbenej kaviarne. Poseď si v parku. Obzeraj sa okolo seba. Možno ťa inšpiruje nálepka na okoloidúcom aute, alebo rozhovor dvoch ľudí pri cappuccine. Inšpirácia môže byť všade, treba ju ísť pohľadať.

2. Nevadí, že zle. Proste iba začni.

Toto sa týka najmä písania. Sadneš si za počítač, popraskáš prsty a…to je všetko. Hodiny pozeráš na prázdnu stranu a blikajúci kurzor. Po čase môžeš dokonca počuť, ako nervózne dupká nohou, lebo by tiež konečne rád robil niečo zmysluplné.

Netlač na seba tým, že prvá veta, ktorou začneš, musí vyhrať Pulitzerovu cenu. Začni písať hocičo, akokoľvek. Pomôže ti to prebrať mozog z hibernácie a ty už budeš vedieť, ako to upraviť na dobre napísaný text s myšlienkou.

3. Vytvor si štruktúru, ktorú tak žalostne potrebuješ.

Zadanie je obsiahle, má stovky tém, desiatky formátov, nekonečne myšlienok, nevieš, kde začať. Je to normálne, lebo ako krehká ľudská bytosť si zvyknutá na štruktúru. Na pravidlá. Na postup. Tu sa deje všetko naraz a ty nevieš, čo je podstatné. Topíš sa a máš pocit, že to nedokážeš vypracovať.

Vytvor si systém. Skús si vyselektovať najdôležitejšie myšlienky, najzaujímavejšie body. Ak si grafik, urči si farebnosť, vytrieď si fonty. Prokrastinácia ti nepomôže, preto začni čímkoľvek, čo ti pomôže sa upokojiť, trochu sa zorganizovať a začať pomaly pracovať.

4. Pohľadaj inšpiráciu u iných.

Vyššie sme písali o tom, že inšpiráciu môžeš nájsť všade, kam sa pozrieš. Niekedy to ale nefunguje. Máš príliš veľký stres. Vtedy je úplne v poriadku inšpirovať sa u iných tvorcov. Premysli si, čo sa ti na ich výstupe páči. Porozmýšľaj, čo urobili inak, že ťa ich práca zaujala.

Nám tiež funguje, keď sa o zadaní porozprávame s kolegami. Každý zadanie pochopí po svojom a poskytne ti nápady. Tie ti pomôžu odraziť sa a nájsť stratenú motiváciu.

5. Odpočiň si.

Nemyslíme tým hodinový „power nap“ 8x do dňa, ale tvojmu telu dobre padne, ak každú polhodinu na 2 minútky vypneš. Prejdeš sa po kávu. Oprieš sa a zavrieš oči. Z okna si pozrieš, ako oproti v budove niekto kope do zaseknutej tlačiarne. Prestávku ocení nielen tvoj mozog ale aj tvoje oči.

Zažívať kreatívny blok je nepríjemné ale normálne. Nenechaj sa ním znechutiť a demotivovať. Nie si stroj a nie si v tom ani sám. Musíš si iba nájsť svoj spôsob, ako sa odblokovať.

Ak ale blok trvá a ty potrebuješ pomôcť s nápadom alebo celkovým procesom od marketingovo-obchodnej stratégie až po event, tu sme. Napíš nám a spoločne niečo vymyslíme.

The end

Alebo nie?
Ak ťa článok zaujal a máš otázky napíš nám. Sleduj Gang na sockách alebo odoberaj newsletter.

Podobné články

Richard Malovaný

Booknite si nezáväznú konzultáciu.

Richard Malovaný

strategy director
richardmalovany@kreativgang.sk Zarezervovať meeting