LEGO to the moon and back | Kreativ Gang info@kreativgang.sk

LEGO to the moon and back

19. júna 2023

Prijali sme výzvu a uleteli sme si. A rovno do vesmíru. Pre LEGO sme vytvorili epickú vesmírnu výhru. Prebieha teraz. Zachytil si?

Z Malých Bielic až do vesmíru

V máji sme do výšky 35 564m vystrelili 1000 LEGO minifigúrok. LEGOnauti leteli z letiska Malé Bielice pri Partizánskom. Viezli sa na otvorenom raketopláne, pristáli na 3 rôznych miestach a teraz sú pripravené zakončiť svoju expedíciu na tvojom nočnom stolíku.

Raketoplán a jeho cesta

Na začiatku bolo 5 návrhov, 5 skíc. Pracovali na nich priemyselní dizajnéri Jan Grygerek, Marek Pavelec a vesmírny architekt Tomáš Rousek. V procese dizajnu sa prechádzalo od konštruktérskej gule po klasický raketoplán. Zákulisnou pikantériou je, že sa vo veľkom inšpirovali vesmírnymi sci-fi filmami. (Uhádneš, akými?) 

Na finálnej konštrukcii pracoval Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky z ČVUT. Raketoplán je vyrobený špičkovou technológiou z kompozitov a uhlíkového vlákna, ktoré sa používa pri lietadlách či Formuly 1. Áno, naozaj. A naozaj na tomto vesmírnom výlete pracovali ľudia spolupracujúci s NASA či dokonca takí, ktorí púšťajú predmety do vesmíru cez Muskov Falcon9. 

Kalkulácie a stratosférické balóny

Celý projekt musel byť tvorený na mieru a nemohli sme sa pomýliť ani o miligram. Prečo? Pretože „náklad“, ktorý unesie stratosférický balón, ktorý ťahal našich LEGOnautov do vesmíru, má obmedzenú hmotnostnú kapacitu. Raketoplán musel vážiť maximálne 1,5 kila. Čo je fakt málo, keď vezmeme do úvahy, že aj pasažieri na palube niečo vážia. 

Vesmírne zábery, aké si nevidel

Tento náš vesmírny počin počas celej vesmírnej jazdy snímali dve kamery. Jedna monitorovala z kokpitu priestor s miniposádkou. Druhá, prichytená na ramene raketoplánu, snímala pohľad na celú plošinu. Na dychberúcich záberoch je vidieť praskajúci stratosférický balón, našu Zem aj veselých minicestujúcich. 

Epická LEGO výhra

Kampaň môžeš vidieť všade. Od tvojho televízneho prijímača po výklady hračkárstiev. Teraz totiž o LEGO minifigúrky, ktoré sa doslova dotkli vesmíru môžeš vyhrať. Stačí, ak si zakúpiš akúkoľvek stavebnicu LEGO, zaregistruješ svoj bloček na stránke www.epickalegovyhra.sk a počkáš na to, ako ti doručíme LEGOnauta priamo k tebe domov.

Epický audio komentár

Po úspešnom pristátí na Zemi sa stretli náš Dominik z Gangu, Ján Spratek (odborný garant projektu), Tomáš Rousek (vesmírny architekt z XTEND Design) a vesmírna legenda Jakub Kapuš (Slovenská asociácia pre vesmírne aktivity). Poštebotali spolu o celom projekte, prečo vznikol, aké boli prípravy a ako chodia na wécko astronauti na vesmírnej stanici. 

Pre ďalšie vesmírne pikantérie klikni na tento link.

The end

Alebo nie?
Ak ťa článok zaujal a máš otázky napíš nám. Sleduj Gang na sockách alebo odoberaj newsletter.

Podobné články

Richard Malovaný

Booknite si nezáväznú konzultáciu.

Richard Malovaný

strategy director
richardmalovany@kreativgang.sk Zarezervovať meeting