Proces logotvorby, alebo nájdenie sochy Dávida v kuse mramoru | Kreativ Gang info@kreativgang.sk

Proces logotvorby, alebo nájdenie sochy Dávida v kuse mramoru

6. júla 2022

Malý obrázok s obrovskou silou. Logo je nosným prvkom celej značky, dáva jej tvár. My jej dávame tvár. Logotvorba je doménou našich grafikov a tí majú svoj overený postup procesu, ktorý s tebou teraz zazdieľame. Kávu máš? Ideme.

Pochopenie značky

Na základné pochopenie pozadia projektu máme pripravený design brief pre klienta. Odpovedá v ňom na jednoduché otázky, ktoré nám lepšie priblížia myšlienku, cieľovú skupinu alebo to, čo chce vizuálom dosiahnuť. Dôležitý je aj osobný rozhovor, avšak brief koncentruje všetko potrebné, k čomu sa vieme následne vracať.

Bez prieskumu to nejde

Aby sme tvorili logá, ktoré sa nestrácajú v dave a kráčajú s dobou, musíme preskúmať, v akom štýle sa drží priemysel. Kam smeruje? Aké techniky sú tu využívané? Keď toto všetko zistíme, vieme zadefinovať farby, tvary aj typografiu loga. Teda grafici vedia, my ostatní tu len hosťujeme..

Skice, skice, skice

Vyvrcholenie dizajnérskeho brainstormingu. Ceruzka, papier, uvoľnená myseľ. Vo vlaku, v kaviarni, v čakárni, bárskde. Skicovanie je najzábavnejšia časť procesu a častokrát končí v stovkách skíc na niekoľkých stranách papiera. Hotová mapa dizajnérskej mysle. Z nich sa vyberú tie najlepšie a stavia sa na ich základe.

Digitalizácia návrhu

Vybraté skice sa skenujú a objavujú v počítači. Dostávajú čistejšiu a rafinovanejšiu podobu. Deje sa tu hotová alchýmia miešania farieb, typografie a doplnkov, ktoré dopĺňajú ideu značky. Traja favoriti dostávajú zelenú, ocitajú sa na mockup-och, aby klient videl ich harmonizáciu na konkrétnych miestach. Pred odovzdaním návrhov máme ešte interný feedback s ostatnými dizajnérmi a antidizajnérmi. Tento krok býva častokrát prekvapivo hodnotný. Po ňom posúvame návrhy klientovi..

Feedback a otesávanie kameňa

Dizajnér síce môže byť s prvým kolom návrhov spokojný, no klientov feedback vie často lepšie upresniť vytúženú predstavu. Niekedy však klienta zachraňujeme pred sebou samým a ukazujeme mu, čo vo vizuálnom svete funguje a čo, naopak, nie. Hľadáme prienik medzi klientovou predstavou a našou dizajnérskou (často tvrdohlavou) mysľou.

 

Nabité a odistené

Všetky planéty sa zrovnali, na oblohe sú tie správne hviezdy, fúka priaznivý vietor. Klient je spokojný a našli sme v kuse mramoru sochu Dávida. Tvoríme finálne podoby loga, komplexný dizajn manuál a klientovi odovzdávame balík formátov a exportov všetkých verzií loga. K dispozícii bude mať zdrojové dáta pre tlač či prípadnú editáciu, rastrové súbory s vysokým rozlíšením pre priame použitie, fonty a manuál s pravidlami, zákazmi a príkladmi použitia.

Klient je spokojný, my sme spokojní, značka má novú tvár. Tú svoju u nás našli aj títo spokojní klienti.

Tak už vieš, čo sa u nás deje, keď značkám dávame tvár. Ak chceš originálne, jedinečné a zapamätateľné logo, ozvi sa nám. Bude ťa vidieť.

The end

Alebo nie?
Ak ťa článok zaujal a máš otázky napíš nám. Sleduj Gang na sockách alebo odoberaj newsletter.

Podobné články

Richard Malovaný

Bookni si nezáväznú konzultáciu.

Richard Malovaný

strategy director
richardmalovany@kreativgang.sk Zarezervovať meeting