Digitálni nadšenci šuchotajú stránkami kníh | Kreativ Gang info@kreativgang.sk

Digitálni nadšenci šuchotajú stránkami kníh

6. decembra 2019

Oči sa tešia, keď im po celodennom pozeraní do monitoru dovolíš pobehať po papierových stránkach kníh. Prinášame ti zoznam (ne)marketingových kníh, ktoré nás inšpirovali, motivovali, dali nám facku alebo sme ich jednoducho prečítali na jeden šup.

Matthew Inman: Why my cat is more impressive than your baby

Uje*aný komiks pre všetkých milujúcich (ne)rodičov. Farebné príbehy o tom, ako držať dieťa, ak ste to nikdy predtým nerobili. A tiež o tom, ako pohodlne spať vedľa mačky. Nenechajte sa zmiasť veselými návodmi, podstatu hľadajte pod nimi. Babies are terrible, cats are fantastics.

Tip: Miro

Stephen King: O psaní

Autobiografia úspešného Američana, autora hororov, sci-fi a fantasy. Popisuje svoj životný príbeh od malého chlapca až po dnešok. O vzťahu s matkou, o prvých priateľstvách, novinárskych začiatkoch i prvých zárobkoch za písmená. V knihe sa nachádzajú podprahové, medziriadkové i priame rady pre žurnalistov a copywriterov.

Tip: Zuzana

Tim Marshall: Prisoners of Geography

Bestseller, v ktorom autor spája históriu, geografiu a politiku. Že pohoria, oceány a rieky ovplyvňujú rozhodnutia politikov? Môžu Spojené štáty americké za svoj úspech vďačiť izolovanej polohe medzi dvoma oceánmi? Z akého dôvodu sa Čína usiluje o Juhočínske more?

 

V dobe pokrokovej zdieľame názor, že geografia už nehrá rolu v tvorbe moderných dejín. Inteligentný Tim ťa v tejto publikácii vyvedie z omylu. Podáva v nej fakty tak pútavo, že sa ti samé nalejú do hlavy. Ak sa ti parí z hlavy pri anglických textoch, v Martinuse ju nájdeš aj v slovenčine.

Tip: Dominik

 

Miles Young: Ogilvy o reklamě v digitálním věku

Marketingová biblia od starého otca marketingu, Daniela Ogilvyho. Pôvodné dielo vzniklo pred viac ako 30 rokmi, no v ére digitálnej si pýtalo update. Postaral sa o to Miles Young.

 

V knihe nájdeš kapitoly o tvorbe obsahu a dôvody, prečo je tak dôležitý. O kreativite, brainstormingoch, rozhodnutiach a dôvere v agentúru. A tiež o tom, aké podstatné sú pre reklamu čísla. Nielen marketingové, ale i ekonomické. Ukážky starých (aj čiernobielych) reklamných kampaní pre svetové značky ako Louis Vuitton či Coca-Cola. Pre prváka šlabikár, pre marketéra Ogilvy o reklame.

Tip: Ľubo

 

Jakub Ryška & Pavel Šplíchal: Úvod do současné trapnosti

Tip od českých kolegov. Ak máte radi ľahko sa čítajúce knihy, pri ktorých vám šklbe kútikmi úst alebo jednoducho večer pred spaním neplánujete svoju hlavu zaťažiť Gogoľovými Mŕtvymi dušami, skúste ju.

Bohato ilustrovaná, takmer komisková kniha čerpá z blogových príspevkov Blogprigl.cz. (Ne)jemne mizantropický dej vykladá na stôl vlastnosti generácie Y. Generácie, ktorá zapĺňa korporátne openspace a hipsterské kaviarne. Generácie, ktorá je niekedy dôležitá ako hovno na lopate.

Trošku sebareflexie – a možno sa v nej nájdete.  🙂

Tip: Dominik

Austin Kleon: Kraď jako umělec

Ak si ukladáš myšlienky, citáty alebo máš svoj chlievik pre inšpirácie, v New York Times bestselleri do Austina Kleona ich nájdeš viacero. Knihu zhltneš za jeden večer. Osviežená typografickými stranami a veselým náčrtmi hovorí o tom, ako je to s tou kreativitou naozaj.

 

O „dovolenom“ plagiátorste v digitálnom svete. O tom, že kreativita je ťažký oriešok. O tom, že na prázdny papier nečumíš pár hodín len ty sám. Kleonovo desatoro je určené všetkým kreatívnym dušiam. Muzikantom, dizajnérom i textárom.

Tip: Ľubka

Hanya Yanagihara: Malý život

Knižka ťa emocionálne vyžmýka. A keď si citlivejšia povaha, hnevá ťa nespravodlivosť a tvoja predstavivosť vytvára v hlave veľké scenáre, čítaj. Príbehy štyroch amerických spolužiakov, pre ktorých si New York pripravil zákernosti silného rangu. O ich charakteroch, medziľudských vzťahoch, týraní i zneužívaní. Autorka sa detailne pitve v osudoch jednotlivých postáv. Možno až príliš. Tučná kniha plná psychologických charakteristík.

Tip: Kika

Ak si sa pred týždňom kolegov v kancli pýtal, čo máš darovať svojmu frajerovi alebo manželke pod stromček, odpoveďou je kniha. Prihoď ponožky alebo pyžamo. Keby si potreboval viac tipov na darčeky alebo chceš zbaliť pod stromček kreatívny marketing, volaj nám.

The end

Alebo nie?
Ak ťa článok zaujal a máš otázky napíš nám. Sleduj Gang na sockách alebo odoberaj newsletter.

Podobné články